wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Baza wiedzy2 » Jak wyznaczyć kierunki świata bez kompasu?

Jak wyznaczyć kierunki świata bez kompasu?

Data dodania: 04-05-2021

Jak wyznaczyć kierunki świata bez kompasu?


Obecnie łatwo można wyznaczyć kierunki świata dzięki elektronice. Jeżeli ktoś ma przy sobie kompas jest to równie łatwe. Co jednak w sytuacji, w której nie mamy przy sobie żadnych narzędzi, które pomogą nam zorientować się w terenie? Obserwacja otoczenia przychodzi nam tu z pomocą. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie metody są w stu procentach skuteczne, niektóre zapewniają nam większą dokładność, inne mniejszą. Poniżej zaprezentowane są najpopularniejsze metody wyznaczania północy, gdy nie mamy przy sobie kompasu czy telefonu z nawigacją.
 


Własny cień lub kij
 

Słońce w Polsce, w samo południe, jest na południowej stronie nieba. Wtedy cień rzucany przez naszą sylwetkę lub inne przedmioty np. patyk jest najkrótszy i wskazuje kierunek północny. Stojąc twarzą w stronę cienia, można łatwo wyznaczyć pozostałe kierunki. Metoda ta jest skuteczna tylko o godzinie 12.00 w południe.


Zegarek
 

Kierunek południowy można dość dokładnie wyznaczyć dzięki zegarkowi wskazówkowemu. Trzeba ustawić się tak, aby mała wskazówka (godzinowa) wskazywała Słońce i trzymać rękę z tarczą poziomo. Linia dzieląca na połowę kąt między małą wskazówką, a godziną 12.00 na tarczy zegarka będzie wskazywać kierunek południowy. Do południa trzeba popatrzeć na kąt między małą wskazówką, a lewą stroną godziny 12.00, natomiast po południu kąt między małą wskazówką, a prawą stroną godziny 12.00.


Samotne drzewo
 

Drzewa zwykle rozwinięte są bardziej od strony południowej. Najłatwiej to zaobserwować patrząc na samotnie rosnące drzewo. Kora samotnie rosnących drzew jest też grubsza od strony północnej.
 

Pień ściętego drzewa
 

Słoje drzewa są ciaśniej ułożone od strony północnej.
 

Mech
 

Mech rośnie zazwyczaj na północnej stronie głazów lub pni.
 

Mrowisko
 

Mrówki często budują swoje siedziby z południowej strony drzew, gdyż jest bardziej nasłoneczniona. Strona północna mrowiska zazwyczaj jest bardziej stroma.
 

Rów, dół porośnięty trawą
 

Na północnej stronie stoku, mniej zasłoniętej przez cień, trawa zazwyczaj jest bujniejsza.
 

Dziuple ptaków
 

Ptaki zazwyczaj mają wejście do swoich dziupli mają po stronie wschodniej.


Przejdź do strony głównej

Producenci